Poznaj Gdańsk

Postanowiłeś wybrać się do Gdańska i chcesz zaplanować swój pobyt, żeby zobaczyć jak najwięcej? Poniższa lista pomoże Ci wybrać miejsca, które najbardziej Cię interesują.

Gdańsk

Gdańsk to ponad 1000 lat historii. Dlatego też miasto to uchodzi za obfitujące w zabytki „Europy Bałtyckiej”. Znakomita większość reprezentacyjnej architektury gdańskiej skupia się przy Drodze Królewskiej, czyli głównym trakcie miasta. Urokliwe boczne uliczki oraz przyjemna okolica przy deptaku nad Motławą również czekają na turystów.

Co zwiedzać?

Muzeum Bursztynu

Mieści się w gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia ulicy Długiej, który dawniej stanowił znaczącą część fortyfikacji średniowiecznego miasta. W Muzeum dowiemy się, jak powstaje bursztyn, poznamy jego właściwości, pozyskiwanie i sposoby obróbki. Znajduje się tutaj również wystawa przepięknych współczesnych wyrobów rzemiosła artystycznego.

Brama Żuraw

Żuraw to dźwig portowy wybudowany w latach 1442-1444 i zarazem jedna z bram wodnych miasta mieszcząca się nad Motławą. Najstarszy i największy z istniejących dźwigów portowych w średniowiecznej Europie. Narodowe Muzeum Morskie ma w Żurawiu swoją filię.

Droga Królewska

Drogą Królewską nieoficjalnie nazywany jest główny szlak turystyczny Gdańska. Droga ciągnie się od Bramy Wyżynnej, przez ulicę Długą aż na Długi Targ. Ozdobą traktu są odrestaurowane kamieniczki z XVI i XVII wieku. Zobaczymy tutaj również Ratusz Głównego Miasta – przykład architektury gotyckiej.

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku, w skrócie Bazylika Mariacka, to trzeci pod względem wielkości kościół na świecie zbudowany z cegły. Świątynia powstała w latach 1346-1506 i jest wybitnym przykładem gotyku ceglanego rozpowszechnionego w krajach leżących nad Morzem Bałtyckim.

Wielka Zbrojownia

Wielka Zbrojownia jest także nazywana arsenałem i stanowi jeden z najwspanialszych budynków świeckich Gdańska w stylu manierystycznym. Zbrojownia została wybudowana w XVI wieku, a dokładniej w latach 1602-1605,w ramach przygotowań do wojny ze Szwecją. Twórcą tej budowli jest znany niderlandzki architekt Antoni van Obberghen. Do budowy użyto czerwonej cegły oraz dekoracji z piaskowca i złoceń.