Hotel czy hostel?

Podróżowanie po Polsce nie musi być drogie, o ile wiemy, gdzie szukać tanich przejazdów. To samo dotyczy noclegów. Niekoniecznie musimy spędzać noc w najlepszym warszawskim hotelu. Możemy znaleźć mnóstwo przyjemnych i wygodnych miejsc, które nie zrujnują naszego budżetu.

Hostel

Hostele to najpopularniejsze miejsca noclegowe w każdym większym mieście. Zazwyczaj, chociaż nie zawsze, hostele oferują gościom niższe ceny niż hotele. Wadą takiego rozwiązania są niestety duże, wieloosobowe sale, w których możemy trafić na różnych ludzi. Często w hostelach nie ma wielu łazienek, więc musimy się wykąpać czy odświeżyć` wtedy, kiedy akurat jest taka okazja, a nie wtedy, kiedy chcemy.

Oczywiście nie należy generalizować, ponieważ nie każdy hostel ma jedną łazienkę na cały kompleks i nie każdy hostel przyjmuje w swoje progi pijanych i awanturujących się poszukiwaczy przygód. Jednakże, wybierając taką opcję noclegu, musimy wziąć pod uwagę, że będziemy dzielić salę i sen z kilkoma lub kilkunastoma osobami.

Z drugiej zaś strony nocowanie w hostelu, to wspaniała okazja do poznania nowych ludzi, z którymi być może zaprzyjaźnimy się na całe życie lub założymy wspólny biznes.

Hotel

Hotel jest na pewno wygodniejszym rozwiązaniem, ale należy mieć na uwadze wyższe koszty noclegu. Jeśli mamy nieograniczony budżet lub cenimy swój komfort fizyczny i psychiczny, to warto rozważyć zatrzymanie się w hotelu. Często uda się trafić na okazje, gdzie za noc zapłacimy kilkadziesiąt złotych, ale w popularniejszych miastach raczej powinniśmy się liczyć z większymi opłatami. W przypadku hoteli lepiej opłaca się podróżowanie we dwoje, ponieważ pokój jednoosobowy zawsze kosztuje więcej.

Wybór odpowiedniego hotelu (hostelu również) wymaga odrobinę rozwagi oraz sprawdzenia rekomendacji np. wśród znajomych lub w Internecie na stronach, które służą do wyszukiwania promocji i wymiany doświadczeń. Niestety nieodpowiedni hotel może „zabić” całą przyjemność z pobytu w danym mieście.

Każdy turysta powinien sam sprecyzować swoje wymagania i to właśnie nimi kierować się w wyborze, co będzie dla niego lepsze: hostel czy hotel?