Historyczny Kraków

Kraków to niegdysiejsza stolica Polski. Miasto położone nad Wisłą jest jednym z najstarszych w Polsce. Ślady bytności człowieka na ziemiach krakowskich datuje się na około 200 tysięcy lat przed naszą erą. Obecnie Kraków jest drugim miastem w Polsce pod względem powierzchni i liczby mieszkańców.

Co zwiedzać?

Będąc w Krakowie, należy koniecznie zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu, który został wzniesiony z XIV wieku i przez lata był rozbudowywany, odnawiany i wzbogacany o elementy z różnych nowych stylów. Drugim obowiązkowym miejscem do obejrzenia jest krakowski Rynek. Znajdują się tam Sukiennice, w których jest renesansowa hala targowa z arkadami z XIII wieku i muzeum sztuki polskiej z XIX wieku. Nad Rynkiem góruje wspaniała Bazylika Mariacka z dwoma wieżami, z której co godzinę słychać hejnał mariacki, wygrywany przez trębacza. W środku kościoła prawdziwa perła architektury – późnogotycki rzeźbiony Ołtarz Wita Stwosza.

Podczas pobytu w Krakowie trzeba się udać również na Kazimierz, czyli do dzielnicy żydowskiej. Dawniej autonomiczne miasto, obecnie dystrykt krakowski. Przez wieki Kazimierz stanowił miejsce symbiozy kultury chrześcijańskiej i żydowskiej. Obecnie jest jedną z ważniejszych atrakcji Krakowa. Kazimierz jest trochę oddalony od Głównego Rynku, więc należy pomyśleć o zdeponowaniu bagażu, żeby z przyjemnej wycieczki nie zrobić ogromnego wysiłku dźwigania ciężkich walizek. Z pomocą przychodzi Przechowalnia bagażu Kraków, gdzie można tanio i bezpiecznie zostawić swój bagaż i odebrać go po skończeniu zwiedzania.

Jeśli ma się ochotę wyruszyć na większą przygodę, można się pokusić o wyjazd do Wieliczki, leżącej około 13 kilometrów (w linii prostej) od Rynku Głównego w Krakowie. W tym wypadku również można zdeponować ciężki bagaż i wziąć ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. W razie, gdybyśmy zdecydowali się na dalsze zwiedzanie okolic, walizki poczekają na nas w Przechowalni. Wieliczka zachwyci każdego wykutymi w skale komorami, wspaniałymi podziemnymi jeziorami, solnymi rzeźbami i imponującymi konstrukcjami architektonicznymi.

Warto wybrać się do Krakowa i poczuć klimat tego niesamowitego miasta na własnej skórze. Z Krakowa każdy wyjedzie zadowolony i ukulturalniony.